קפה גלריה במעוז חיים

 

קפה גלריה

אודות הגלרייה

הסטוריה קצרה

“קפה גלריה” במעוז חיים נוסדה בשנת 2000.
אוצר: אריה גינתון.

בתחילת האלף הנוכחי התפנה בית קירור ששימש במשך 60 שנה את חדר האוכל והחברים בכל תחומי המזון. בשנים הראשונות של הקיבוץ היו עושים בו קרח לחדרי החברים ולבתי הילדים וכן גלידות לאירועים והמקום שימש למפגש של חברים וילדים.

 

p4

תמונת בית הקירור בבניה: נבנה בשנת 1942 .(באותה תקופה, יש ביקוש רב לתוצרת חקלאית לצבא הבריטי, הדבר עזר בהשגת מימון לבניה) הבניה מלבני סיליקט (לבנות). הבלוקים שלמרגלות המבנה מיועדים לציפוי בצידו הפנימי של חדר הקירור, עשויים בטון מוקצף לבידוד. הגג נבנה מבלוקים אדומים בהם שתי שורות חללים, דבר המקל את משקלם וטוב לבידוד. הבלוקים האדומים הונחו על תבנית עץ וחוברו אחד לשני בטיט. הקשת של הגג יוצרת יציבות. כדי שלחץ הקשת לא יגרום לקריסת הקירות, לאורך שולי הגג נבנתה חגורת בטון עבה המחזיקה את לחץ הגג. הגג כוסה שכבת טייח וכוסה בנייר זפת לאטימה. (על פעולת האטימה בנייר זפת ואחר בסיוד בלבן חוזרים כל שלוש ארבע שנים). במבנה הייה אולם קירור לתוצרת חקלאית לפני שיווק, ענבים, רימונים, זיתים, תפוחי אדמה ועוד ירקות, וחלקו למצרכים למטבח החברים. חדר מכונות בכניסה. ובו גם מתקן לייצור בלוקים של קרח. הקרח חולק יום יום לארגזי הקירור שבבתי הילדים ובשנות ה 50 גם לארגזי קירור שבבתי החברים. לחגים יצרו בלוקים של גלידה.

 

19370113

ליד מחסן הקירור וכחלק ממנו נבנה מגדל לקירור מים. המים מוזלפים (בטושים) ממרומי המגדל, ההתאדות הנגרמת לטיפות הנופלות גורמות להתקררותן כך שלברכת הבטון שלמרגלות המגדל מגיעים מים הקרים ממי ברז במספר מעלות. בעזרת משאבה מוזרמים מי קירור אלו אל מתקן ליצור הקרח ובכך נחסכת אנרגיה (וכסף) בתהליך הייצור. משנכנסו לשימוש המקררים החשמליים, תחילה לבתי הילדים ואחר לבתי החברים, התייתר המתקן לייצור הקרח ומגדל הקירור הוסר. ברקע מגדל המים שאף הוא נבנה בשנת 1942.

 

p2

בקיר החיצוני מזרחי של מחסן הקירור הייתה ברזיה למים קרים שקוררו בתוך חדר הקירור. כל בוקר של קיץ הייה תור של עובדי החקלאות הבאים להצטייד בכד מים קרים לפני צאתם לשדות. ברזיית המים הקרים הייתה מוקד “עליה לרגל” כל הקיץ באין מקררי מים בבתים. בתמונה תור מבוים של חברים לפני הברזייה, בחיים, אין אצלנו תור שהוא טור…

המבנה בעל הגג החצי עגול המתאים לשמש כחלל תצוגה לאמנות בנוסף  לקרבה לקניון ולאזור התעשייה המקומיים. לאחר שיפוץ יסודי, הפך המקום לבית קפה + גלריה. בשנים הראשונות הוצגו תערוכות של אמנים מקומיים מהקיבוץ ובני קיבוץ. היום המקום פתוח גם ליוצרים מבחוץ.

תפיסת עולם

“הגלריה פתוחה לתצוגה של מגוון עבודות: ריקמה, פיסול, ציור, ועבודות משולבות מחומרים שונים. אני שואף שהמוצגים יעמדו בסטנדרט אמנותי מקובל ושהמקום ישמש למציגים לא
מוכרים היכולים לחדש בתחומם.”

שעות פתיחה: פתוח כל ערב מ -20:00 (עד הלילה).
שבתות: 10:00-14:00.
לפרטים נוספים ניתן לפנות לאריה גינתון, טל:  050-5399409.

בית קפה גלריה, מעוז חיים, 10845

amakim@maoz.org.il